Przejdź do głównej zawartości

Korekta kosztów podatkowych zg. z art. 24d ust. o podatku dochodowym od osób fizycznych

W programie Wapro Kaper Księga podatkowa zaimplementowano nową funkcjonalność umożliwiającą weryfikację zarejestrowanych w systemie transakcji zakupu, zgodnie z postanowieniami art. 24d ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowa funkcjonalność pozwala weryfikować zarówno standardowe transakcje zakupu jak i zakup środków trwałych, a następnie automatycznie wyksięgować koszty podatkowe zgodnie z wyżej wymienionym przepisem ustawy o podatku dochodowym a po rozliczeniu finansowym, odpowiednio przywrócić w koszty podatkowe rozliczone kwoty.

Działanie nowego modułu oparte jest o istniejący w programie systemie moduł rozrachunków. Jeżeli rozrachunki są kompletne, w szczególności prawidłowo rozliczone są transakcje zakupu, po zaktualizowaniu programu do wersji 7.80.6 lub wyższej, można natychmiast przystąpić do weryfikacji transakcji zakupu i jeżeli to konieczne, ewentualnego automatycznego wyksięgowywania kosztów podatkowych zgodnie z art. 24d ustawy o pdof. Program automatycznie rozliczy wszystkie zarejestrowane transakcje zakupu podlegające rozliczeniu (posiadające rozrachunki).

Uwaga

Wybrane transakcje można wykluczyć z procedur weryfikacji korekty kosztów podatkowych, a każdą naliczoną wartość można zmienić. jednak odradzamy dokonywanie zmian naliczonych przez program wartości korekt kosztów podatkowych, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Naliczanie wartości jest procesem ciągłym, narastającym. Przywrócenie zmienionej ręcznie wartości, może wymagać wycofania wszystkich zapisów w księdze do okresu, w którym wystąpiła korekta i ponowne naliczenie wszystkich wartości.

Program wszystkie obliczenia prowadzi na bieżąco, tzn. po wykonaniu jakiejkolwiek operacji mającej wpływ na rozliczenie takiej transakcji, program aktualizuje dane na bieżąco. Na zakończenie miesiąca rozliczeniowego wystarczy uruchomić polecenie uruchamiające wykonanie automatycznego zaksięgowania obliczonych korekt kosztów podatkowych.

Operacje wstępne, przed rozpoczęciem korzystania z modułu korekt kosztów podatkowych

Moduł korekt kosztów podatkowych może rozpocząć pracę od dowolnego miesiąca począwszy od stycznia 2013 roku, tzn. można:

  • uruchomić ją od stycznia 2013 i wykonać kolejno (narastająco) wszystkie księgowania, lub
  • od dowolnego późniejszego miesiąca dokonując pierwszych korekt kosztów podatkowych dopiero w wybranym okresie.

Wybranie drugiej opcji umożliwia zachowanie wykonanych wcześniej, własnych zapisów. W tym celu, w czasie pierwszej aktualizacji programu w wersji wyposażonej w opisywany moduł, program na wstępie zaproponuje ustawienie jako pierwszego miesiąca obliczeń miesiąca, w którym wykonywana jest aktualizacja. Na ekranie, pojawi się żółta belka z opisem i zaproponowanym miesiącem startowym.

WAPRO Kaper. Wyświetlony w głównym oknie programu komunikat

Uwaga

Miesiąc początkowy księgowania dowodów wewnętrznych korekt kosztów podatkowych można później zmienić w Danych firmy | Ewidencje księgowe | Ustawienia ewidencji w sekcji Miesiąc, od którego monitorowane są operacje 24d PDOF, wybierając miesiąc oraz rok. W tej sekcji można również wyłączyć całkowicie automatyczne naliczanie korekt kosztów podatkowych, zaznaczając opcję Nie monitoruj operacji 24d PDOF, wyksięgowania będą dokonywane ręcznie**.

Użytkownicy programu, którzy chcą korzystać z modułu środków trwałych w programie, muszą dodatkowo utworzyć w programie rozrachunki dla wszystkich środków trwałych nierozliczonych zgodnie z warunkami art. 24d ustawy o pdof., ponieważ we wcześniejszych wersjach nie były rejestrowane. Poprzednio w programie można było zarejestrować jedynie faktury VAT jako dokumenty zakupu środka trwałego, ale program nie tworzył dla nich odpowiednich powiązań.

Podczas pierwszej aktualizacji programu wyposażonego w moduł korekt kosztów podatkowych, system sam spróbuje dokonać takich powiązań, ale jeżeli nie znajdzie wszystkich potrzebnych do tego celu informacji, niektóre z nich mogą pozostać nie związane. W związku z powyższym przed rozpoczęciem korzystania z modułu, koniecznie trzeba dokonać weryfikacji powiązań wszystkich nierozliczonych środków trwałych, które mają być poddane działaniu modułu.

Jeżeli w kartotece środków trwałych znajdują się pozycje nabyte na podstawie innych dokumentów niż faktura VAT, do wersji 7.80.6 w programie nie było wymagane rejestrowanie dla nich dokumentów zakupu. Obecnie wszystkie środki trwałe, które mają być kontrolowane przez moduł, muszą mieć utworzone rozrachunki do czego oczywiście jest wymagany dokument zakupu. W tym celu od wersji 7.80.6 w programie pojawił się specjalny dokument, na potrzeby tego modułu, w którym można rejestrować zakup środków trwałych na umowy, rachunki i inne dokumenty nie będące fakturą VAT.

Aby dodać brakujący dokument do istniejącego środka trwałego, należy w formatce Środek trwały | Płatności i rozliczenia operacji przyjęcia, w sekcji Sposób rozliczenia środka trwałego wybrać opcję W powiązaniu z dokumentem spoza rejestru VAT, a następnie w sekcji Cechy dokumentu zakupu przycisnąć przycisk oznaczony symbolem Folder. Program zaproponuje wybranie kontrahenta, a następnie należy uzupełnić jeszcze pola Data nabycia oraz Wartość nabycia. Po zapisaniu danych formatki, dokument zostanie utworzony automatycznie, na podstawie wprowadzonych danych.

Aby przeprowadzić kompletny proces wiązanie pozycji kartoteki z dokumentami zakupu, należy dla każdej pozycji kartoteki, po powiązaniu dokumentu zakupu z wybranym środkiem trwałym, w formatce środka trwałego należy zaznaczyć fakt wykonania weryfikacji, zaznaczając wyraźnie widoczną na pomarańczowym tle opcję Zweryfikowano powiązanie ...... widoczną na poniższym obrazie.

WAPRO Kaper. Formatka środka trwałego - 'Zweryfikowano powiązanie ...'

Uwaga

We wszystkich dokumentach zakupu, zarówno zwykłych kosztowych jak i zakupu środków trwałych musi być wyłączona opcja nie podlega rozliczeniu. W przeciwnym razie nie zostanie utworzony rozrachunek do takiego dokumentu.

Na koniec, aby rozpocząć korzystanie z modułu kontroli kosztów zgodnie z art. 24d ust. o pdof należy jeszcze utworzyć dwa nowe zdarzenia gospodarcze, jedno dla:

  • zmniejszenia kosztów podatkowych, a drugie dla
  • zwiększenia przychodów podatkowych

i zdefiniować dla nich odpowiednio parametry księgowania. Poniżej przykład:

WAPRO Kaper. Definiowanie parametrów księgowania

Opis funkcjonalności modułu korekt kosztów podatkowych

Podczas pracy programu i rejestrowania operacji związanych z działaniem modułu powoduje automatyczne przeliczanie danych. W programie dodano możliwość kontrolowania dokonanych przez program obliczeń. W odpowiednich miejscach dodane zostały listy wyświetlające naliczone dane:

  • okno przeglądarki KPiR - po włączeniu opcji podglądu danych, po wskazaniu na liście zapisu w księdze nierozliczonej transakcji zakupu zgodnie z art 24d ust. o pdof, w dolnej części okna pojawi się lista naliczonych danych;
  • okno przeglądarki kartoteki Środki trwałe, wartości niematerialne lub prawne - po włączeniu opcji podglądu danych, po wskazaniu na liście pozycji środka trwałego, którego zakup nie został rozliczony zgodnie z art. 24d ust. o pdof, w dolnej części okna również pojawi się lista naliczonych danych;

Aby w obu oknach wyświetlone zostały odpowiednie listy, na górnej belce dodany został nowy przycisk. który włącza podgląd stanu każdej nierozliczonej transakcji. Poniżej przykład belki okna Księga PiR.

WAPRO Kaper. Przycisk wyświetlania podglądu danych

Po wciśnięciu przycisku na ekranie pojawi się "rozliczenie" dla wskazanej na liście transakcji. Poniżej przykład:

WAPRO Kaper. Okno - KPiR, przykład rozliczonej transakcji

Zawartość podglądu listy operacji, dolna sekcja na powyższym rysunku, dotyczy wskazanego na liście powyżej dokumentu. W celu łatwiejszego zrozumienia danych wyświetlonych w tej sekcje, możliwe jest dodatkowe włączenie objaśnień opisów operacji wyświetlanych w tej sekcji oraz znaczenia danych wyświetlanych w poszczególnych kolumnach zestawienia. Wystarczy z menu kontekstowego sekcji wybrać polecenie Pokaż objaśnienia:

WAPRO Kaper. Menu podręczne listy

Na ekranie pojawi się dodatkowa sekcja objaśnień:

WAPRO Kaper. Okno - KPiR, dodatkowa sekcja objaśnień

Lista operacji wyświetlana dla każdego dokumentu jest dynamicznie zmieniana i przeliczana, po każdej operacji dotyczącej rozliczenia dokumentu czy dokonanym wyksięgowaniu kosztów podatkowych. Bezpośrednio po zaksięgowaniu nierozliczonego dokumentu zakupu na liście wyświetlone są dane informacyjne, jak na poniższym obrazie.

WAPRO Kaper. Przykład listy operacji

Wykaz informuje o terminie płatności, stanie aktualnego rozliczenia, ewentualnym terminie wynikającym z ustępu 1 lub 2 art. 24d ustawy o pdof., oraz ostatecznej dacie ewentualnego obowiązkowego zmniejszenia kosztów podatkowych czy też zwiększenia przychodów, jeżeli w danym miesiącu kwota zaksięgowanych kosztów jest za niewystarczająca do wyksięgowania. W ostatniej kolumnie po prawej stronie o nazwie Zmiana dochodu narastająco widoczna jest aktualny zmiana dochodu wynikająca z zaksięgowania dokumentu.

Poniżej przedstawiony zostanie przykład działania modułu dla standardowej faktury zakupu, rozliczenie dla nierozliczonych transakcji zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych prawnych wygląda podobnie. Różnica polega na tym, że zamiast jednej kwoty zaliczonych w koszty podatkowe wartości zakupu, na liście pojawią się naliczone odpisy amortyzacyjne.

Na poniższym przykładzie widoczne są pozycje wyksięgowywania kosztów podatkowych, przywracania ich po częściowym i całkowitym rozliczeniu, dla powyższego dokumentu "1/2013". Na zestawieniu widoczna jest również informacja, że w przypadku braku całkowitego rozliczenia dokumentu w dniu 2013.02.28 koniecznie będzie wyksięgowanie z kosztów podatkowych kwoty 1 000,00 zł. Aby na zakończenie miesiąca zweryfikować i dokonać automatycznego wyksięgowania z kosztów podatkowych kwot zgodnie z art. 24d ustawy o pdof, w oknie przeglądarki księgi należy wybrać, dostępne w przycisku Operacje polecenie Wyksięguj przeterminowane (art. 24d PDOF).

WAPRO Kaper. Lista operacji okna przeglądarki 'Ksiega PiR'

Program automatycznie naliczy i wystawi dowód wewnętrzny wyksięgowujący kwoty kosztów podatkowych dla wszystkich nierozliczonych transakcji, zgodnie z warunkami narzuconymi przez ust 1 lub 2 art. 24d ustawy o pdof. W naszym przykładzie dokument ten ma numer 1_24D/2013. Wskazując go na liście widoczne jest wyksięgowanie kwoty 1 000.00 zł dla dokumentu 1/2013.

WAPRO Kaper. Przykład wyksięgowanej kwoty

Natomiast wskazując na liście w oknie przeglądarki księgi dokument 1/2013 widać dynamicznie zmienioną i przeliczoną listę operacji. Aktualnie uwzględnia operację wyksięgowania kosztów:

WAPRO Kaper. Okno - KPiR, przykład przeliczonej listy operacji

Na liście zaszły istotne zmiany. Kwota do rozliczenia transakcji pozostała niezmieniona, natomiast ostatni wiersz kolumny Zmiana dochodu narastająco informuje nas, że wskazana transakcja zakupu przestała zmniejszać dochodu w pełnej kwocie.

W dniu 15 marca 2013 dokonano częściowego rozliczenia transakcji. Wystawiono przelew własny do rozrachunku dokumentu 1/2013 na kwotę 615,00 zł co stanowi 50% rozliczenie transakcji, czyli przeliczając na kwotę netto, rozliczono 500,00 zł kosztów podatkowych. W ostatnim dniu miesiąca wykonano kolejną operację Wyksięguj przeterminowane (art. 24d PDOF). W efekcie został zaksięgowany kolejny dowód, w naszym przykładzie o numerze "2_24D/2013".

WAPRO Kaper. Okno - KPiR, przykład przeliczonej listy operacji po wyksięgowaniu przeterminowanych operacji

Aktualnie na liście operacji widoczne są wszystkie omówione zdarzenia i operacji. Widoczny jest wiersz związany z częściowym rozliczeniem transakcji oraz zaksięgowaniem dowodu wewnętrznego numer "1_24D/2013". W ostatnim wierszu widać, że do rozliczenia w kosztach pozostała kwota 500,00 zł, a dokument zgodnie z przewidywaniem zmniejsza dochód kwotą 500,00 zł.

W dniu 1 kwietnia 2013 dokonano końcowego rozliczenia transakcji, wystawiając przelew na kolejne 615,00 zł do rozrachunku 1/2013. Po wykonaniu kolejnej operacji Wyksięguj przeterminowane (art. 24d PDOF), w ostatnim dniu kwietnia 2013, lista operacji dokumentu 1/2013 została kolejny raz zmodyfikowana:

WAPRO Kaper. Okno - KPiR, przykład przeliczonej listy operacji

Dodany został kolejny dokument rozliczenia, kolejny dowód wewnętrzny, a w efekcie do rozliczenia kosztów zgodnie z art. 24d ustawy o pdof. pozostało 0,00 zł natomiast dokument 1/2013 ponownie obniża dochód w pełnej kwocie 1 000,00 zł (pierwsza i ostatnia wartość kolumny "Zmiana dochodu narastająco" są równe).

Powyższy przykład dotyczy pojedynczego dokumentu zakupy. Program postąpi analogicznie z wszystkimi dokumentami podlegającymi rozliczeniu, które spełniają warunki ustępu 1 lub 2 art. 24d ustawy o pdof., łącznie z rozliczeniem transakcji zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli którykolwiek zakupu nie powinien podlegać weryfikacji i wyksięgowaniu kosztów może zostać wyłączony poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji na formatce edycji zapisu w księdze:

WAPRO Kaper. Formatka zapisy w księdze - wyłaczanie zapisu z kontroli 24d

Uwaga

Aby wyłączyć środek trwały należy zaznaczyć tę opcję na formatce edycji środka trwałego w kartotece środków trwałych.