Przejdź do głównej zawartości

Jak księgować podatkowe różnice kursowe?

Program Wapro Kaper nalicza różnice kursowe automatycznie podczas rozliczania rozrachunku utworzonego przez dokument handlowy, np. dokumentem finansowym. Stąd różnice te rejestrowane są z datą dokumentu rozliczającego. W momencie rozliczania rozrachunków powstających z dokumentów VAT naliczone są różnice kursowe rozliczające rozrachunek wyceniony w złotówkach oraz obliczone na ich podstawie podatkowe różnice kursowe, które stanowią część proporcjonalną do udziału kwoty netto w kwocie brutto dokumentu. W tym momencie są one zarejestrowane w rozrachunkach i nie są jeszcze zaksięgowane.

Aby zaksięgować naliczone w trakcie okresu rozliczeniowego różnice kursowe, wystarczy przejść na kartę firmy i otworzyć KPiR.

WAPRO Kaper. Okno - Księga PiR

W następnym kroku należy uruchomić operację księgowania różnic kursowych, klikając przycisk Operacje (klawisze Ctrl+O). Na ekranie wyświetli się formatka pierwszego dowodu wewnętrznego.

WAPRO Kaper. Okno - dodawanie dokumentu wewnętrznego

Jeżeli w okresie rozliczeniowym pojawiły się zarówno dodatnie, jak i ujemne podatkowe różnice kursowe, utworzone zostaną odpowiednio dwa dowody wewnętrzne. Każdy z nich należy zaksięgować, klikając przycisk Zapisz (klawisz F10).

Uwaga

Dla ryczałtu w oknie edycji danych firmy, w sekcji Waluty dodano parametr decydujący o sposobie księgowania ujemnych różnic kursowych. Parametr Ryczałt ustawiony jest domyślnie na a. odejmuj ujemne różnice kursowe od przychodów. Oznacza to, że program będzie księgował w przychody różnicę dodatnich podatkowych różnic kursowych oraz ujemnych podatkowych różnic kursowych.