Przejdź do głównej zawartości

Jak edytować dane w formatkach i oknach dialogowych?

W programie Wapro Mag bardzo często pojawiają się arkusze wprowadzania danych (formatki danych). Mają one postać okienek ekranowych, zawierających szereg pól do wypełnienia.

Pewne pola mogą być kontrolowane przez odpowiednie listy wartości lub kartoteki. Oznacza to, że nie może pojawić się w nich wartość spoza listy lub kartoteki. Pola związane z odpowiednimi listami (kartotekami, rejestrami) możemy rozpoznać po klawiszu skierowanego w dół trójkąta lub po niebieskiej ikonie kartoteki:

Wapro formatki

Przycisk skierowanego w dół trójkąta znajdujący się na końcu pola oznacza, że naciśnięcie strzałki w dół spowoduje wyświetlenie listy dostępnych wartości danego pola. Przykładowo w kartotece asortymentów po kliknięciu myszą pola Rodzaj artykułu program zaproponuje do wyboru następujące warianty: Towar, Usługa, Produkt, Opakowanie, Materiał.

Natomiast kliknięcie myszą niebieskiej ikony na końcu pola otwiera odpowiednią kartotekę programu. Właściwą pozycję należy wskazać na liście przez ustawienie na niej podświetlenia i przenieść do arkusza danych naciskając klawisz EnterWybierz.

Czasem w trakcie pracy zachodzi potrzeba sprecyzowania sposobu wykonania czynności poprzez wybór spośród zaproponowanych przez program wariantów. Na przykład przed rozpoczęciem remanentu należy podjąć decyzję, czy dokument inwentaryzacyjne ma uwzględniać tylko towary, czy również opakowania lub produkty, oraz czy w generowanym dokumencie powinny zostać umieszczone pozycje, których aktualnie w magazynie nie ma (zerowy stan magazynowy) itd.

Wyświetlane jest wówczas okienko dialogowe. Działanie użytkownika polega na przejściu przez kolejne pola i zaznaczeniu klawiszem Spacji właściwych opcji. Przy wybranej (zaznaczonej), opcji pojawia się znacznik: Wapro formatki (tzw. radio button) albo Wapro formatki (tzw. check box).

Wapro formatki

Oba symbole mają różne znaczenie funkcjonalne:

  • radio button - jeżeli w grupie parametrów poszczególne warianty wykluczają się wzajemnie, tzn. w danej chwili zaznaczony może być tylko jeden z nich, to opcje takie mają znaczniki w postaci kółka (z możliwością postawienia w nim punktu).

  • check box - jeżeli w grupie parametrów poszczególne warianty wykluczają się wzajemnie, tzn. w danej chwili zaznaczony może być tylko jeden z nich, to opcje takie mają znaczniki w postaci kółka (z możliwością postawienia w nim punktu) tzw. checkbox.

Warto wiedzieć

Pola wymagane oznaczone są czerwoną gwiazdką oraz czerwonym obramowaniem, w momencie kiedy użytkownik uaktywni wymagane pole.

Poniżej zestawiono klawisze funkcyjno-edycyjne wykorzystywane do obsługi arkuszy wprowadzania danych i okien dialogowych.

KlawiszDziałanie
strzałki w lewo/prawoPrzemieszczenie kursora o jeden znak w obrębie pola
Home, EndPrzemieszczenie kursora na początek/koniec pola
BackSpaceKasowanie znaku przed kursorem
DeleteKasowanie znaku za kursorem
strzałka w dół, Tab, EnterNastępne pole edycyjne
strzałka w górę, Shift+TabPoprzednie pole edycyjne
SpacjaUstawienie/Skasowanie zaznaczenia opcji
F10Zapisanie aktualnych wartości w arkuszu danych
EscZamknięcie arkusza bez wprowadzania zmian