Przejdź do głównej zawartości

Jak utworzyć definicje raportów?

Funkcja Raporty | Stany i obroty magazynowe została wzbogacona w możliwość tworzenia i zapamiętywania przez użytkownika własnych zestawień. Moduł służący do tego celu nosi nazwę Kreatora zestawień i został opisany w rozdziale "Funkcje menu Raporty. Stany i obroty magazynowe".

Ponadto użytkownicy Wapro Mag w wariancie Prestiż dostają możliwość korzystania z dodatkowego, niezależnego narzędzia do tworzenia własnych zestawień — generatora raportów Crystal Reports. Jest to jest uniwersalny program współpracujący z bazami danych różnych standardów, między innymi z serwerami SQL, w tym Microsoft SQL Server. Więcej o raportach Crystal Reports można przeczytać w rozdziale "Obsługa programu. Drukowanie raportów i dokumentów" i "Funkcje menu Raporty. Wydruki zestawień".

W Wapro Mag przygotowano interfejs do podłączenia raportów stworzonych za pomocą Kreatora zestawień oraz w Crystal Reports. Dzięki temu będą się one pojawiały w wybranych przez użytkownika miejscach programu i będzie można z nich korzystać, jak ze standardowych funkcji Wapro Mag. Dostęp do wspomnianego interfejsu umożliwia funkcja w menu Administrator | Definicje | Raporty.

Po uruchomieniu funkcji wyświetlane jest podzielone na dwie części okno. W lewej części, zatytułowanej Lista raportów, wybiera się raport i precyzuje parametry jego wywołania, natomiast w prawej części, zatytułowanej Lista wywołań, podaje się miejsca w Wapro Mag, w których raport ma być dostępny. Obsługa obu części okien odbywa się standardowo, za pomocą klawiszy Insert, F2, Delete. Miejsce wywołania raportu wybiera się z drzewa prezentującego strukturę programu. Działanie funkcji kończy klawisz Esc.

Za pomocą funkcji w menu Administrator | Definicje | Raporty użytkownik może dowolnie ustalać miejsca wywołania większości raportów dostępnych w Wapro Mag:

  • standardowo dołącznych przez producenta,
  • definiowanych przez użytkownika za pomocą kreatora zestawień,
  • raportów Crystal Reports,
  • raportów SQL Server Reporting Services,
  • raportów opublikowanych jako analizy programu Wapro Analizy (w celu publikacji raportu należy wybrać opcję Publikuj w programie Wapro Analizy). Po opublikowaniu należy w programie Wapro Mag nadać użytkownikom uprawnienia do raportu. Jeśli nazwa użytkownika Wapro Mag i Wapro Analiz będzie jednakowa, a użytkownik zapamięta konfigurację analizy w Wapro Analizach system odczyta ją po uruchomieniu raportu z poziomu Wapro Mag;

Raporty systemu Wapro Analizy mogą mieć przekazywane filtry z programu Wapro Mag (do kostek OLAP oraz do Widoków analitycznych) w tym celu należy w programie Wapro Analizy podczas publikowania kostek OLAP zaznaczyć opcję Przekazuj filtry aplikacji oraz wskazać kontekst. Dla widoków analitycznych należy zaznaczyć tę opcję w definicji widoków oraz wskazać kolumnę, która jest kluczem podczas przekazywania filtrów np. id_artykulu, id_dokumentu_handlowego.

Jak zbudowana jest Lista raportów?

W zakładce Podstawowe podaje się następujące dane:

  • Nazwa raportu - nazwę, pod którą raport będzie występował w programie, wybiera użytkownik według własnego uznania.
  • Plik definicji - określa sposób, według którego generator tworzy raport (treść i sposób prezentacji wyników). Definicja raportu Crystal Reports zapisywana jest na dysku jako osobny plik z rozszerzeniem .RPT. Z tego powodu przy pracy wielostanowiskowej w sieci bardzo istotne jest, aby pliki definicji były zapisane w miejscu dostępnym dla wszystkich użytkowników systemu. Domyślnie program proponuje nazwę pliku identyczną z nazwą raportu, lecz użytkownik może wpisać inną (krótszą). Po wskazaniu myszą klawisza ekranowego otwiera się okno dialogowe umożliwiające odszukanie pliku definicji na dysku komputera.
Podpowiedź

Użytkownik może zapisać definicje raportów w bazie programu za pomocą opcji Raport CR do bazy, wtedy program może odczytywać jego definicje z bazy danych, a nie z pliku. Aby program sięgał do bazy po raporty, należy zmienić parametr konfiguracji firmy Administrator | Konfiguracja firmy | Crystal Reports | Lokalizacja raportów CrystalReports = Baza danych. Dzięki temu użytkownicy nie muszą współdzielić zasobu sieciowego do przechowywania raportów.

Podpowiedź

Jeśli użytkownik zmieni definicję raportu Crystal Reports oraz przechowuje raporty w bazie danych, to aby raport działał zgodnie z nową definicją użytkownik musi skorzystać z opcji Usuń raport CR z bazy, a następnie załadować go ponownie za pomocą opcji Raport CR do bazy.

W zakładce Parametry określa się sposób przekazywania niektórych parametrów z Wapro Mag do generatora Crystal Reports przy tworzeniu raportu. Lista przekazywanych parametrów obejmuje:

  • Identyfikator firmy - w definicji raportu musi zostać wprowadzone pole (Formula field) o nazwie id_firmy.
  • Identyfikator magazynu - w definicji raportu musi zostać wprowadzone pole (Formula field) o nazwie id_magazynu.
  • Identyfikator obiektu - w zależności od kontekstu obiektem może być:
    • Identyfikator dokumentu,
    • Identyfikator kontrahenta,
    • Identyfikator pozycji asortymentowej. W definicji raportu musi zostać wprowadzone pole (Formula field) o nazwie "id_obiektu".
  • Zakres od/ Zakres do/ Opis zakresu - raport obejmuje okres wyznaczony przez parametr Zakres wyświetlania pobrany z programu Wapro Mag (menu Administrator | Konfiguracja użytkownika). W definicji raportu musi zostać wprowadzone pole (Formula field) o nazwie "zakres_od", "zakres_do" lub "opis_zakresu".
  • Filtr listy obiektów - chodzi o możliwość przekazywania do generatora Crystal Reports ustawień filtrów Wapro Mag. Włączenie pola spowoduje, że w raporcie zostanie użyty taki sam warunek filtrujący, jak aktualnie obowiązujący dla listy Wapro Mag. Aby funkcja zadziałała, należy w polu Identyfikator rekordu w raporcie umieścić nazwę pola, która jest identyfikatorem rekordu w raporcie Crystal Reports, na przykład: "Widok_DokumentHandlowy.IdDokumentu"

Jak zbudowana jest Lista wywołań?

Z prawej strony ekranu wyświetlana jest informacja o miejscu w programie, w którym raport będzie dostępny. Po naciśnięciu klawisza ekranowego prezentowana jest lista miejsc w programie (struktura menu), w których dostępna jest funkcja drukowania danych i dokumentów. Użytkownik powinien skojarzyć raport z właściwą pozycją w menu.