Przejdź do głównej zawartości

Jak dodać składnik za pomocą kreatora?

Użycie kreatora jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem na dodanie nowego składnika. Wprowadzanie składnika odbywa sie w kilku etapach, w których użytkownik musi dokonać odpowiednich wyborów. Ilość wprowadzanych danych i rodzaj opcji dostępnych w Wapro Gang, zależą od typu listy oraz od informacji wprowadzonych w poprzednich krokach. Poniżej przedstawiona została najbardziej rozbudowana sekwencja czynności do wykonania.

Przejdź do widoku Konfiguracja | Konfiguracja składników płacowych.

Krok 1. Wpisz nazwę nowego składnika, która będzie wyświetlała się na liście płac.

wapro gang

Krok 2. Kliknij przycisk Dalej (klawisze Ctrl+D) i określ typ składnika.

wapro gang

Wybierz jedną z opcji:

  • Dodatek opodatkowany - stosowany dla składników wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców, które stanowią przychód w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie są w świetle tej ustawy zwolnione z podatku. Przykładowymi składnikami tego typu są różnego rodzaju premie i dodatki należne ze stosunku pracy.
  • Dodatek nieopodatkowany - stosowany do wypłaty składników zwolnionych z podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które jednocześnie nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w świetle przepisów rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przykładowymi składnikami są ekwiwalenty za używanie własnych narzędzi i zwroty kosztów używania pojazdów prywatnych w celach służbowych, nieopodatkowane wypłaty z ZFŚS.
  • Potrącenie - stosujemy do składników pomniejszających kwotę do wypłaty (wynagrodzenie należne) dla pracownika lub zleceniobiorcy. Przykładowymi składnikami są składki na organizacje zakładowe, potrącenia kosztów różnego rodzaju świadczeń (opieka medyczna, obiady) w części obciążającej pracownika lub zleceniobiorcę.
Podpowiedź

Jeżeli chcesz obciążać wynagrodzenie pracownika lub zleceniobiorcy tylko kwotą podatku oraz ewentualnie składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od danej kwoty, możesz zrobić to na dwa sposoby:

  1. Utwórz składnik, zaznaczając go jako Dodatek opodatkowany, kliknij przycisk Popraw (klawisz F2) i w sekcji Rozliczanie składnika (składnik wpływa na:) zaznacz pozycję Potrącenia razem.
  2. Utwórz dwa składniki. Jeden - zaznaczając jako Dodatek opodatkowany , drugi - zaznaczając jako Potrącenie. Wprowadzając daną kwotę w oba składniki, otrzymasz pożądany efekt.
  • Inny - stosowany do składników, które nie mają wpływu na obliczenia list płac lub - gdy ich konfigurację zamierzasz przeprowadzić w późniejszym okresie.
  • Składnik zwolniony z podatku - stosowany do wypłaty składników zwolnionych z podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które jednocześnie mogą stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w świetle przepisów rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przykładowymi składnikami są przychody pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w art. 21 ust.1 pkt 46 ww ustawy.

Krok 3. Po określeniu typu składnika kliknij przycisk Dalej (klawisze Ctrl+D). Zdecyduj, czy dla Dodatku opodatkowanego oraz Składnika zwolnionego z podatku składnik stanowi podstawę na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, czy nie. Dla typu listy Rady istnieje tylko jedna opcja związana z ubezpieczeniem zdrowotnym.

wapro gang

  • Dla Dodatku opodatkowanego zaznaczenie opcji prowadzi do utworzenia składnika związanego z wynagrodzeniem za pracę. Niezaznaczenie opcji prowadzi do utworzenia składnika związanego z odprawami, odszkodowaniami, nagrodami jubileuszowymi, opodatkowanymi wypłatami z ZFŚS itp.
  • Dla Składnika zwolnionego z podatku zaznaczenie opcji tworzy składnik finansowany ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Niezaznaczenie opcji prowadzi do utworzenia składnika równoważnego Dodatkowi nieopodatkowanemu.

Krok 4. Określ, czy składnik ma wpływ na stawkę urlopową (ewentualnie na stawkę ekwiwalentu za urlop dla typu listy Premie kw. i premie roczne).

wapro gang

  • Ma wpływ na wysokość stawki urlopowej - stosowany dla składników wynagrodzenia przysługujących za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc (Art. 8 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop), które nie są określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości (Art. 7 rozporządzenia) i które nie są wymienione w Art. 6 rozporządzenia. Czyli większość zmiennych składników wynagrodzenia za pracę.
  • Nie ma wpływu na wysokość stawki urlopowej - stosowany dla składników niespełniających ww. kryterium, wymienionych w Art. 6 lub Art. 7 rozporządzenia, np. jednorazowe nieperiodyczne wypłaty lub składniki określone w stałej stawce miesięcznej.

Dla typu listy Premie kw. i premie roczne opcje są nieco inne.

wapro gang

  • Ma wpływ na wysokość stawki ekwiwalentu za urlop - stosowany dla składników wynagrodzenia przysługujących za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (Art.17 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

  • Nie ma wpływu na wysokość stawki ekwiwalentu za urlop - stosowany dla składników niespełniających ww. kryterium.

Krok 5. Określ wpływ składnika na podstawę do zasiłku.

wapro gang

  • Składnik jest uzupełniany - stosowany dla składników pomniejszanych proporcjonalnie za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, które w podstawie do zasiłku mają być uzupełnione. Przykładowymi składnikami są premie procentowe, których podstawą jest płaca zasadnicza lub inny składnik pomniejszany proporcjonalnie oraz składniki pomniejszane o 1/30 kwoty za okres nieobecności związanych z chorobą.
  • Składnik nie jest uzupełniany - stosowany dla składników pomniejszanych w inny sposób niż proporcjonalnie za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, które w podstawie do zasiłku mają być uwzględnione w kwocie wypłaconej. Przykładowymi składnikami są premie uznaniowe i różnego rodzaju dodatki wypłacane na podobnych zasadach jak wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.
  • Składnik nie ma wpływu na stawkę zasiłkową - stosowany dla składników, które nie spełniają wyżej wymienionych kryteriów. Ta opcja ma zastosowanie dla dwóch rodzajów składników: składniki nie stanowiące podstawy na ubezpieczenie społeczne (chorobowe) nie są uwzględniane w podstawie do zasiłku, składniki wypłacane za okres niezdolności do pracy związany z chorobą również do tej podstawy nie są wliczane.

Dla typu listy Premie kw. i premie roczne opcje są nieco inne.

wapro gang

  • Składnik roczny - stosowany do składnika uwzględnianego w podstawie do zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
  • Składnik kwartalny - stosowany do składnika uwzględnianego w podstawie do zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Dla typu listy Umowy opcja jest tylko jedna.

  • Ma wpływ na stawkę zasiłkową - stosowany dla składników stanowiących przychód zleceniobiorcy (Art. 48 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Krok 6. Podaj nazwę składnika dla wydruku listy indywidualnej oraz zaświadczenia ZUS RP-7.

wapro gang

Info

W standardowej wersji programu Wapro Gang lista indywidualna związana jest tylko z typem listy Lista podstawowa.

Krok 7. Zatwierdź wprowadzoneustawienia.

wapro gang

Utworzony składnik otrzymuje dodatkowo atrybuty Pieniądze i Składnik wstępny.