Przejdź do głównej zawartości

Jak zaznaczyć i zastosować pozycje składnika?

W zależności od typu listy w oknie składnika płacowego Wapro Gang wyświetla się różna liczba pozycji. Niektóre z nich występują w oknach składników kliku typów list płac. Część pozycji jest ze sobą logicznie powiązana, ponieważ dotyczą tego samego zagadnienia merytorycznego.

Główny typ składnika determinuje jego wpływ na kwotę do wypłaty:

  • Przychód ze stosunku pracy do opodatkowania - zaznaczenie tej pozycji powoduje traktowanie składnika jako wynagrodzenia pracowników, który stanowi przychód w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie jest w świetle tej ustawy zwolniony z podatku. Stosuj dla składników takich jak różnego rodzaju premie i dodatki należne ze stosunku pracy. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa, Premie kw. i premie roczne).
  • Świadczenia z ubezpieczenia społecznego do opodat. - zaznaczenie tej pozycji powoduje traktowanie składnika jako świadczenia pieniężnego z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W wersji standardowej programu z tą pozycją związane są zasiłki chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie i świadczenia rehabilitacyjne. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Potrącenia razem - zaznaczenie tej pozycji powoduje pomniejszenie kwoty do wypłaty (wynagrodzenie należne) pracownika o kwotę składnika. Stosuj dla składników takich jak składki na organizacje zakładowe, potrącenia kosztów różnego rodzaju świadczeń jak opieka medyczna, obiady itp. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa, Premie kw. i premie roczne).
  • Wynagrodzenie należne - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w kwocie do wypłaty. Stosuj do składników zwolnionych z podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które jednocześnie nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w świetle przepisów rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W wersji standardowej programu z tą pozycją związane są zwroty podatków, nieopodatkowane odprawy i diety z tytułu podróży służbowych. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa, Premie kw. i premie roczne).
  • Składnik zwolniony z podatku - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w pozycji BRUTTO listy płac oraz traktowanie składnika jako zwolnionego z podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosuj dla składników wynagrodzeń, które są przychodami pochodzącymi ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w art. 21 ust.1 pkt 46 ww ustawy o PDOF. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Przychód do opodatkowania U - zaznaczenie tej pozycji powoduje traktowanie składnika jako wynagrodzenia zleceniobiorcy, które stanowi przychód w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie jest w świetle tej ustawy zwolniony z podatku. Stosuj dla składników takich jak różnego rodzaju premie i dodatki za pracę. (Typ listy: Umowy).
  • Potrącenia razem U - zaznaczenie tej pozycji powoduje pomniejszenie kwoty do wypłaty (wynagrodzenie należne) zleceniobiorcy o kwotę składnika. Stosuj dla składników takich jak składki na organizacje zakładowe, potrącenia kosztów różnego rodzaju świadczeń jak opieka medyczna, obiady itp. (Typ listy: Umowy).
  • Wynagrodzenie należne U - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w kwocie do wypłaty. Stosuj do składników zwolnionych z podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które jednocześnie nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. (Typ listy: Umowy).
  • Składnik zwolniony z podatku U - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w pozycji BRUTTO listy płac oraz traktowanie składnika jako zwolnionego podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Typ listy: Umowy).
  • Przychód do opodatkowania R - zaznaczenie tej pozycji powoduje traktowanie składnika jako wynagrodzenia członka rady nadzorczej, które stanowi przychód w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie jest w świetle tej ustawy zwolniony z podatku. Stosuje dla składników takich jak różnego rodzaju premie i dodatki. (Typ listy: Rady).
  • Potrącenia razem R - zaznaczenie tej pozycji powoduje pomniejszenie kwoty do wypłaty (wynagrodzenie należne) członka rady nadzorczej o kwotę składnika. (Typ listy: Rady).
  • Wynagrodzenie należne R - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w kwocie do wypłaty. Stosuje do składników zwolnionych z podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które jednocześnie nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. (Typ listy: Rady).
  • Składnik zwolniony z podatku R - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w pozycji BRUTTO R listy płac oraz traktowanie składnika jako zwolnionego podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Typ listy: Rady).
  • BRUTTO ZFSS - zaznaczenie tej pozycji powoduje traktowanie składnika jako przychodu pracownika w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie jest w świetle tej ustawy zwolniony z podatku. (Typ listy: Lista ZFŚS).
  • Potrącenia ZFSS - zaznaczenie tej pozycji powoduje pomniejszenie kwoty do wypłaty (wynagrodzenie należne) pracownika o kwotę składnika. (Typ listy: Lista ZFŚS).
  • Wynagrodzenie należne ZFSS - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w kwocie do wypłaty. Stosuj do składników zwolnionych z podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Typ listy: Lista ZFŚS).

Wpływ na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

  • Podstawa składki na ubezpieczenia społeczne - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a co za tym idzie, obliczenie od kwoty składnika składek na ubezpieczenie społeczne. Na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stosuje dla składników wynagrodzenia, które zgodnie z rozporządzeniem MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, stanowią przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie zostały wymienione w §2 tego rozporządzenia. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa, Premie kw. i premie roczne).
  • Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie od kwoty składnika składek na to ubezpieczenie. Na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych należy stosować te same zasady, jak w przypadku pozycji Podstawa składki na ubezpieczenia społeczne oraz dla składników związanych z wynagrodzeniem za czas choroby. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa, Premie kw. i premie roczne).
  • Składnik zwol.z podatku podst.na ub.społ.i zdr. - zaznaczenie tej pozycji powoduje poprawne obliczanie składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczanej od podatku, dla składników zwolnionych z podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które jednocześnie stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w świetle przepisów rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Stosujemy dla składników wynagrodzeń, które są np. przychodami pochodzącymi ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w art. 21 ust.1 pkt 46 ww ustawy o PDOF. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
Uwaga

Pozycję Składnik zwol.z podatku podst.na ub.społ.i zdr. stosuje się tylko dla składników, które mają zaznaczoną przynajmniej jedną z dwóch pozycji: Podstawa składki na ubezpieczenia społeczne lub Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz pozycję Składnik zwolniony z podatku.

  • Podstawa składki na ubezpieczenia społeczne U - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a co za tym idzie obliczenie od kwoty tego składnika składek na ubezpieczenie społeczne. Na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stosujemy dla składników wynagrodzenia, które zgodnie z rozporządzeniem MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, stanowią przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie zostały wymienione w §2 tego rozporządzenia. (Typ listy: Umowy).
  • Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne U - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie od kwoty składnika składek na to ubezpieczenie. Na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stosujemy te same zasady, jak w przypadku pozycji Podstawa składki na ubezpieczenia społeczne oraz dodatkowo dla składników związanych z wynagrodzeniem za czas choroby. (Typ listy: Umowy).
  • Składnik zwol.z podatku podst.na ub.społ.i zdr.U - zaznaczenie tej pozycji powoduje poprawne obliczanie składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczanej od podatku, dla składników zwolnionych z podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które jednocześnie stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w świetle przepisów rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. (Typ listy: Umowy).
Uwaga

Pozycję Składnik zwol.z podatku podst.na ub.społ.i zdr.U stosuje się tylko dla składników, które mają zaznaczoną przynajmniej jedną z dwóch pozycji: Podstawa składki na ubezpieczenia społeczne U lub Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne U oraz pozycję Składnik zwolniony z podatku U.

  • Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne R - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie od kwoty składnika składek na to ubezpieczenie. Stosujemy zasady określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Typ listy: Rady).
  • Składnik zwol.z podatku podst.ub.zdrowotne R - zaznaczenie tej pozycji powoduje poprawne obliczanie składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczanej od podatku, dla składników zwolnionych z podatku w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które jednocześnie stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. (Typ listy: Rady).
Uwaga

Pozycję Składnik zwol.z podatku podst.ub.zdrowotne R stosuje się tylko dla składników, które mają zaznaczoną pozycję Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne R oraz Składnik zwolniony z podatku R.

Wpływ na podstawę do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego

  • Podstawa stawki zasiłkowej:Składnik stały - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu zgodnie z Art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, czy w kwocie nominalnej. W wersji standardowej programu z tą pozycją związany jest angaż pracowników wynagradzanych w stałej miesięcznej stawce. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Podstawa stawki zasiłkowej:Składnik uzupełniany - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu zgodnie z Art. 37 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Stosuj dla składników wynagrodzenia wypłacanych pracownikom o zmiennym wynagrodzeniu, które to składniki zostały pomniejszone za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy w sposób proporcjonalny. W wersji standardowej programu z tą pozycją związane są wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Podstawa stawki zasiłkowej:Dodatkowy skł. uzupełn. - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu zgodnie z Art. 37 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Stosuje dla składników wynagrodzenia wypłacanych pracownikom wynagradzanym w stałej miesięcznej stawce, które to składniki zostały pomniejszone za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy w sposób proporcjonalny. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Podstawa stawki zasiłkowej:Składnik nie uzupełnia. - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie wypłaconej. Stosuj dla składników pomniejszanych w inny sposób niż proporcjonalnie za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W wersji standardowej programu z tą pozycją związane są wynagrodzenia za godziny nadliczbowe z dodatkami, premie i opodatkowane oraz podlegające składkom na ubezpieczenie społeczne dodatki. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Podstawa stawki zasiłkowej:Składnik kwartalny - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy zgodnie z Art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W wersji standardowej programu z tą pozycją związany jest składnik Premia kwartalna z typu listy Premie kw. i premie roczne. (Typ listy: Premie kw. i premie roczne).
  • Podstawa stawki zasiłkowej:Składnik roczny - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy zgodnie z Art. 42 ust. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W wersji standardowej programu z tą pozycją związany jest składnik Nagroda roczna z typu listy Premie kw. i premie roczne. (Typ listy: Premie kw. i premie roczne).
  • Podstawa stawki zasiłkowej U - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie wypłaconej. Stosuj dla składników stanowiących przychód zleceniobiorcy (Art. 48 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). (Typ listy: Umowy).
Uwaga

Dla danego składnika zaznacz tylko jedną z wyżej wymienionych pozycji.

Wpływ na stawkę urlopową i podstawę do ekwiwalentu

  • Stawka urlopowa:Składnik stały - zaznaczenie tej pozycji powoduje traktowanie składnika podczas naliczania wynagrodzenia za urlop i dni usprawiedliwione płatne jak wynagrodzenia określonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, które to uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu (Art. 7 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop). W wersji standardowej programu z tą pozycją związany jest angaż pracowników wynagradzanych w stałej miesięcznej stawce. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Stawka urlopowa:Składnik zmienny - zaznaczenie tej pozycji powoduje traktowanie składnika podczas naliczania wynagrodzenia za urlop i dni usprawiedliwione płatne, jak wynagrodzenia przysługującego za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc (Art. 8 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop). W wersji standardowej programu z tą pozycją związane są zmienne składniki wynagrodzenia takie jak premie, dodatki do wynagrodzenia za pracę oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe z dodatkami. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Stawka urlopowa:Składniki za okresy dłuższe - zaznaczenie tej pozycji powoduje traktowanie składnika podczas naliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy oraz innych składników, dla których stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu, jak wynagrodzenia przysługującego za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (Art.17 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop). (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa, Premie kw. i premie roczne).
Uwaga

Dla danego składnika zaznacz tylko jedną z wyżej wymienionych pozycji.

Inne pozycje związane z listami płac

  • Uwzględniaj do płacy minimalnej - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w podstawie wynagrodzenia, która jest wykorzystywana do obliczenia wyrównania do minimalnego wynagrodzenia (wcześniej najniższego wynagrodzenia). Stosuj dla składników wynagrodzenia i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, zaliczone, według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny, do wynagrodzeń osobowych (Art. 6 ust. 4 i 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Podstawa wynagrodzenia finansowanego z bezzwrotnej - zaznaczenie tej pozycji powoduje podzielenie kwoty składnika na przychody pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przychody ze stosunku pracy. Jaki procent wynagrodzenia pochodzi ze środków określa się w opcji Inne dane do list płac w pozycji Różne informacje o pracowniku. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).

Pozycje związane z raportem Lista indywidualna

  • Wydruk listy indywidualnej (dni i godziny) - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w pierwszej kolumnie raportu. W wersji standardowej programu kolumna ta jest wykorzystywana dla składników związanych z dniami i godzinami. (Typ listy: Lista podstawowa).
  • Wydruk listy indywidualnej (przychód) - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w drugiej kolumnie raportu. W wersji standardowej programu kolumna ta jest wykorzystywana dla składników związanych z wynagrodzeniami za pracę. (Typ listy: Lista podstawowa).
  • Wydruk listy indywidualnej (potrącenia) - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w trzeciej kolumnie raportu. W wersji standardowej programu kolumna ta jest wykorzystywana dla składników związanych z potrąceniami z wynagrodzenia. (Typ listy: Lista podstawowa).
  • Wydruk listy indywidualnej (inne) - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w czwartej kolumnie raportu. W wersji standardowej programu kolumna ta jest wykorzystywana dla składników związanych z różnymi dodatkami lub przychodami zwolnionymi z podatku. (Typ listy: Lista podstawowa).

Pozycje związane z raportem Zbiorcze zestawienie wg MPK

  • Kolumna 1 - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w pierwszej kolumnie zestawienia. W wersji standardowej programu kolumna ta jest wykorzystywana dla składników związanych z dniami i godzinami. (Typ listy Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Kolumna 2 - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w drugiej kolumnie zestawienia. W wersji standardowej programu kolumna ta jest wykorzystywana dla składników związanych z wynagrodzeniami za pracę. (Typ listy Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Kolumna 3 - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w trzeciej kolumnie zestawienia. W wersji standardowej programu kolumna ta jest wykorzystywana dla składników związanych z potrąceniami z wynagrodzenia. (Typ listy Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Kolumna 4 - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w czwartej kolumnie zestawienia. W wersji standardowej programu kolumna ta jest wykorzystywana dla składników związanych z różnymi dodatkami lub przychodami zwolnionymi z podatku. (Typ listy Lista podstawowa, Lista dodatkowa).

Pozycje związane i innymi raportami

  • Składniki stałe do Rp-7 - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w pozycji składniki stałe tabeli wynagrodzenia w Zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS RP-7. (Typ listy: Lista podstawowa, Lista dodatkowa).
  • Zwiększ kwotę netto w zaświadczeniu pracodawcy o - zaznaczenie tej pozycji powoduje powiększenie wynagrodzenia pracownika w Zaświadczeniach pracodawcy o dochodach przy wybraniu opcji netto o kwotę składnika. (Typ listy Lista podstawowa, Lista dodatkowa).

Pozycje związane z transferem do systemu SODiR

  • Wynagrodzenia osiągane - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w pozycji Wynagrodzenie osiągane w deklaracjach INF-D-P. Składnik ten traktowany jest jak koszt pracy do określenia najniższego pułapu intensywności pomocy w deklaracjach INF-D-P i INF-U-P, tworzonych za pomocą opcji Transfer INFD z menu Operacje | Transfery SOD. W wersji standardowej programu z tą pozycją związane są wszystkie składniki składające się na wynagrodzenie za pracę (pozycja Przychód ze stosunku pracy do opodatkowania) oraz - na minus - składniki będące świadczeniami.
Uwaga

Pozycji tej nie zaznacza się dla składników, które mają zaznaczoną pozycję Przychód ze stosunku pracy do opodatkowania. Jeżeli składnik jest zakwalifikowany do wymienionej pozycji a nie spełnia wymogów to, aby zakwalifikować go jako Wynagrodzenia osiągane w opcji Administrator | Typy list płac zmień znak przypisania tego składnika na minus.

  • Wynagrodzenie wypłacone - zaznaczenie tej pozycji powoduje uwzględnienie składnika w obliczeniach pozycji Wynagrodzenie wypłacone w deklaracjach INF-D-P. Składniki związane z tą pozycją są odejmowane od Wynagrodzenia osiąganego w celu obliczenia pozycji w deklaracji INF-D-P. W wersji standardowej programu z tą pozycją związane są składniki odpowiadające za składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne pracownika oraz jego zaliczki na podatek.
  • Koszty pracy SOD - zaznaczenie tej pozycji powoduje traktowanie składnika jako kosztu pracy do określenia najniższego pułapu intensywności pomocy w deklaracjach INF-D-P i INF-U-P tworzonych za pomocą opcji Transfer INFD z menu Operacje | Transfery SOD. W wersji standardowej programu pozycja ta jest wykorzystywana dla składników związanych ze składkami na ubezpieczenie społeczne finansowanymi przez pracodawcę.
Uwaga

Opcji Koszty pracy SOD nie zaznacza się dla składników, które mają zaznaczoną opcję Wynagrodzenia osiągane.