Przejdź do głównej zawartości

Zmiana zapisów Ewidencji Ryczałtowej na zapisy Księgi Przychodów i Rozchodów (2022 rok)

W związku z wprowadzeniem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisu umożliwiającego zmianę sposobu opodatkowania z ewidencji ryczałtowej na księgę przychodów i rozchodów, program został wyposażony w narzędzia ułatwiające tę operację. Przepisy wymagają, aby w razie podjęcia decyzji o rozliczaniu roku 2022 według skali podatkowej, zaprowadzić i uzupełnić książkę przychodów i rozchodów za cały 2022 rok. W przepisach nie zawarto żadnych ułatwień dla podatników w postaci wprowadzenia np. zbiorczych zapisów zawierających sumaryczne kwoty transakcji biznesowych a obowiązuje on wyłącznie w odniesieniu do roku 2022.

Aby ułatwić użytkownikom programu przeniesienie zapisów ryczałtowych do księgi, program został wyposażony w specjalnie przygotowane w tym celu narzędzia.

Pierwszy etap polega na wybraniu z prowadzonej dotychczas ewidencji ryczałtowej zapisów, które mają podlegać przeniesieniu. Źródłem tych zapisów są dwa miejsca:

  • pierwsze to ewidencja ryczałtowa,
  • drugi to zapisy prowadzonych ewentualnie rejestrów VAT zakupu.

Celem wprowadzenia zapisów na listę dokumentów przeznaczonych do transformacji należy wybrać je (zaznaczyć) w ewidencji ryczałtowej lub w rejestrze VAT a następnie użyć funkcji z operacji grupowych pokazanej niżej:

WAPRO Kaper. Menu podręczne operacji grupowych, polecenie: Przenieś zaznaczone zapisy na listę zmiany z ryczałtu na KPiR

Tak wybrane zapisy znajdą się w przeglądarce dostępnej z menu narzędzi zmian grupowych:

WAPRO Kaper. Główne menu, polecenie: Narzędzia zmian grupowych, Zmiana zapisów ryczałtu na KPiR

Przeglądarka ta pokazuje stawki podatku zryczałtowanego i kwoty przypisane do tych stawek dla wybranych zapisów. Wyposażona została w filtry, pozwalające wybrać zapisy zawierające kwoty we wskazanych stawkach.

WAPRO Kaper. Okno -Zmiana zapisów ewidencji ryczałtowej na KPiR

Tak wybrane zapisy można edytować celem skonfigurowania sposobu przeniesienia ich do KPiR – co jest drugim etapem procedury przeniesienia zapisów ryczałtowych do księgi.

WAPRO Kaper. Okno - Edycja zapisu

Formatka edycji dokumentu transformacji składa się z dwóch części. W części lewej znajduje się oryginalny zapis ewidencji ryczałtowej i większość jego cech, w tym stawki ryczałtu, w których znajdują się kwoty.

W tabelce zawierającej kwoty w stawkach ryczałtu na samym końcu znajduje się wiersz ze stawką „Netto” w przypadku, kiedy dokument sprzedaży jest dokumentem VAT. W przypadku dokumentów wskazanych do zmiany na KPiR pochodzących z rejestru zakupu wiersz ten jest jedynym występującym w tej tabeli (dokumentów zakupu nie wprowadza się do ewidencji ryczałtowej).

Panel prawy zawiera pola, w które należy wpisać kwoty jakie mają znajdować się w zapisie KPiR. Obok każdego pola znajdują się przyciski „Uzupełnij pozostałą kwotę” oraz „Zeruj”.

WAPRO Kaper. Okno - Edycja zapisu, Dokument KPiR

Kliknięcie „Uzupełnij pozostałą kwotą” powoduje, że do pola z lewej strony pozostałej do rozdzielenia między kolumny kwoty zapisu ryczałtowego (w szczególności – całej tej kwoty). Przycisk „Zeruj” pozwala na szybkie wpisanie kwoty 0.00 do pola z lewej strony. Oczywiście możliwe jest ręczne wpisanie dowolnej kwoty – tak jednak, żeby suma wartości z kolumn księgi zgadzała się z wartością zapisu ryczałtowego. W przypadku, kiedy suma kwot z kolumn nie jest równa sumie kwot w stawkach ryczałtu, program informuje o tym użytkownika, ale pozwala zapisać taką zmianę.

W prawym panelu można również wprowadzić nową datę ujęcia dokumentu w ewidencji KPiR jeśli dotychczasowa data nie jest odpowiednia bądź dokument pochodzi z rejestru zakupu i nie posiada takiej daty w ogóle.

Po zapisaniu formatki dokument gotowy jest do przeniesienia do księgi, ale samo zapisanie nie prowadzi do jego automatycznego przeniesienia do KPiR a jedynie do skonfigurowanie sposobu przeniesienia do księgi.

Biorąc pod uwagę fakt, że wiele działalności gospodarczych generuje dokumenty księgowe o podobnym charakterze (bardzo wiele dokumentów w tej samej i tylko jednej stawce), które również w ewidencji KPiR mają podobny charakter, do skonfigurowania importu można używać procedury grupowego przypisania kwot do kolumn przyszłego zapisu księgowego. Aby z niej skorzystać należy w pierwszej kolejności zaznaczyć zapisy w omawianej przeglądarce a następnie użyć polecenia z menu dolnego wywoływanego klawiszem [Ctrl+O].

WAPRO Kaper. Okno - Edycja zapisu, przycisk: Przypisz w zaznaczonych zapisach stawki do kolumn

Użycie tego polecenia powoduje wyświetlenie poniższej formatki:

WAPRO Kaper. Okno - Zbiorcze przypisanie kwot w stawkach do kwot w kolumnach

Na formatce tej w lewym panelu znajduje się przeglądarka wybranych zapisów z informacjami, czy jest to dokument sprzedaży (‘S’ w kolumnie „Kierunek”) czy zapisu („Z”). Jest tam również informacja o typie dokumentu:

  • RC+VAT - dokument sprzedaży VAT
  • RC - dokument sprzedaży (bez VAT)
  • VAT - dokument zakupu (wyłącznie VAT)

Z prawej strony formatki znajdują się dwa panele: górny, panel kolumn sprzedaży i dolny, panel zakupu. Na panelu tym można wskazać, do których kolumn KPiR ma być przypisana sumaryczna kwota zapisu ryczałtowego lub zapisu z rejestru zakupu. Program rozpoznaje zaznaczone dokumenty pod względem ich „kierunku” i dla zapisów sprzedaży przypisuje wartości do kolumny 7 lub 8, a dla zapisów zakupu – pozostałych kolumn.

Uwaga

Można wybrać tylko jedną kolumnę sprzedaży i jedną kolumnę zakupu. Cała kwota zapisu ryczałtowego, bez względu na to, w których stawkach się znajduje, zostanie przypisana do jednej, wybranej kolumny.

Trzecim etapem przeniesienia zapisów z ewidencji ryczałtowej do księgi jest ich zaimportowanie do księgi. Pierwszą jego częścią jest zmiana rodzaju ewidencji księgowej firmy, dokonana standardowym sposobem w danych firmy:

WAPRO Kaper. Zmiana rodzaju ewidencji firmy

Po zmianie rodzaju ewidencji w przeglądarce zapisów wybranych do transformacji na liście operacji wywoływanych klawiszem [Ctrl+O] znajduje się dodatkowa opcja:

WAPRO Kaper. Przeglądarka zapisów, polecenie: Przenieś zaznaczone zapisu z ryczałtu do księgi

Aby jej użyć należy zaznaczyć zapisy, które użytkownik chce umieścić w księdze a następnie kliknąć w powyższy przycisk.

Uwaga
  • Operacja wprowadzenia zapisów do KPiR jest nieodwracalna. USUNIĘCIE tych zapisów z księgi spowoduje również nieodwracalne usunięcie pierwotnych zapisów w ewidencji ryczałtowej i konieczność wprowadzania zapisu ręcznie.
  • Po wprowadzeniu zapisu do ewidencji KPiR konieczne jest sprawdzenie przeniesionych zapisów i ręczne dokonanie ewentualnych korekt.