Przejdź do głównej zawartości

Dane do wyliczenia deklaracji

Z ewidencji księgowych

Przy rozliczaniu dochodu i podatku dochodowego istotne jest uwzględnienie okresów pomiędzy zmianami udziałów oraz remanentami w poszczególnych źródłach przychodu. Każdy taki okres powinien być wykazany jako nowy element w deklaracji PIT-5 lub - po 1 stycznia 2007 - formularza obliczeniowego zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku wyczerpania miejsca w deklaracji PIT-5 lub wspomnianym formularzu należy wypełnić załącznik lub załączniki . W programie Wapro Kaper Księga podatkowa stworzono mechanizm umożliwiający automatyczną obsługę takich przypadków. Każda działalność lub przedmiot najmu, gdzie podatnik ma udziały zostanie automatycznie uwzględniona na deklaracji PIT-5 lub formularzu.

Dane uzupełniające i wyliczanie deklaracji

Sporządzenie formularza obliczeniowego zaliczki na podatek dochodowy oprócz wykazania źródeł i kwot dochodu wymaga podania szeregu danych uzupełniających, dotyczących różnych odliczeń np. zapłaconych składek ubezpieczeniowych. W programie Wapro Kaper Księga podatkowa stworzono system tabel, w których można wpisywać kwoty podlegające odliczeniom w kolejnych miesiącach. Każda z tabel jest przyporządkowana do innego odliczenia. Poszczególne składniki deklaracji pogrupowane są w grupy odpowiadające grupom danych w deklaracji. W programie, w oknie składników deklaracji grupy składników przedstawione są formie struktury drzewa w lewej części okna. Prawa część okna zawiera listę zaewidencjonowanych odliczeń.

WAPRO Kaper. Okno - Ewidencje - składniki formularza obliczeniowego zaliczki na podatek dochodowy

Dodanie nowego odliczenia.

Aby dodać nowe odliczenie np. składkę na ubezpieczenie społeczne w kolejnym miesiącu należy wywołać tabelę przechowującą składki na ubezpieczenie społeczne.

W tym celu należy będąc w kontekście udziałowca:

  • Wybrać z menu opcję „składniki PIT-5” - bądź po 1 stycznia 2007 "Formularz zaliczki na podatek dochodowy"

  • Po otwarciu okna ze składnikami kliknąć na składnik „Składki na ubezpieczenie społeczne”

  • Kliknąć na przycisk [Dodaj] lub nacisnąć klawisz <Insert>

  • W otwartej formatce wpisać dane:

    • Opis. Własny opis odliczenia (nie jest wykazywany w dokumentach dla U.S.)
    • Kwota. Kwota odliczenia
    • Data. Data poniesionego wydatku
    • Miesiąc odliczenia. Miesiąc i rok, w którym zamierzamy dokonać tego odliczenia

Formatkę zamknąć z zapisem naciskając klawisz <F10> lub przez kliknięcie myszki na przycisku [Zamknij].

Dodatkowe informacje związane z niektórymi pozycjami składników formularza obliczeniowego zaliczki na podatek dochodowy

Niektóre składniki formularza zaliczki na podatek dochodowy podlegają szczególnym regułom wprowadzania.

Składnik związany z ulgą dla klasy średniej wprowadzany jest do ewidencji automatycznie, w chwili uruchomienia tworzenia formularza zaliczki na podatek – dla każdego miesiąca oddzielnie. Jest on umieszczany w ewidencji bez względu na to, czy formularz zostanie ostatecznie zapisany, czy nie. Przy następnym wywołaniu funkcji tworzącej ten formularz program pyta użytkownika, czy chce skorzystać z istniejącej w ewidencji wartości tej ulgi, czy życzy sobie ponownego jej przeliczenia. Takie rozwiązanie pozwala również na ręczne wpisywanie kwoty ulgi do ewidencji i używanie tak wpisanej kwoty przy obliczeniach zaliczki na podatek. Przy wpisywaniu ręcznym tej ulgi należy pamiętać, aby wybrać z listy rozwijanej pozycję „Ulga dla klasy średniej”

WAPRO Kaper. Okno - Edycja wpisu do ewidencji

Uwaga

Jeśli w parametrach opodatkowania nie jest zaznaczone, że podatnik korzysta z ulgi dla klasy średniej a mimo to w ewidencji znajdą się pozycje tej ulgi, przed rozpoczęciem obliczeń zaliczki na podatek dochodowy program pyta, czy pozostawić i uwzględniać w obliczeniach tę ulgę, czy – zgodnie z zastanymi ustawieniami sposobu opodatkowania – usunąć ten wpis z ewidencji.

Składnik związany z ulgą dla pracujących emerytów, dla powracających z zagranicy i dla posiadających czwórkę dzieci wpisuje się do ewidencji tylko raz w roku – w miesiącu, w którym podatnik nabył prawo do tej ulgi, w wysokości pełnej kwoty tej ulgi (w 2022 roku jest to 85 528 zł). Pozycja ta wstawiana jest automatycznie przy uruchamianiu obliczeń formularza zaliczki na podatek dochodowy, ale można również wprowadzić ją ręcznie, pamiętając, żeby na liście rozwijanej zaznaczyć odpowiedni typ ulgi:

WAPRO Kaper. Okno - Edycja wpisu do ewidencji, lista cech dodatkowych

Program przy obliczaniu formularza zaliczki na podatek, podobnie jak w przypadku ulgi dla klasy średniej, upewnia się, czy użytkownik chce uwzględnić w obliczeniach zastaną wartość ulgi, czy życzy sobie wstawienia nowej wartości.

Zaliczka na podatek dochodowy metodą uproszczoną

Aby umożliwić w programie naliczanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w stałej kwocie w ciągu roku, należy zaznaczyć to w sposobie opodatkowania udziałowca. W tym celu należy wywołać formatkę danych udziałowca, następnie przejść do gałęzi „Ustawienia\Sposób opodatkowania” jak na rysunku poniżej:

WAPRO Kaper. Okno - Sposób opodatkowania

Zaznaczenie pola „Zaliczki na podatek w stałej kwocie (metoda uproszczona) powoduje odblokowanie znajdującego obok pola, w którym wpisywać należy wysokość zaliczki (w pełnych złotych), która będzie wpłacana miesięcznie (lub kwartalnie).

Kwota ta będzie wykazywana w odpowiednich polach formularza ZPIT5 i ZPIT5L jak kwota do zapłaty. Ponieważ zaliczka na podatek dochodowy metodą uproszczoną, w takim przypadku kwota w polu „do zapłaty”, nie wynika z obliczeń wykonywanych na podstawie poprzedzających go pól, w informacjach formularza zamieszczony jest komunikat „Zaliczka na podatek w polu 38 określona jest ryczałtowo” jak na poniższym rysunku:

WAPRO Kaper. Wycinek formularza ZPIT-5

W formularzu ZPIT5 znajduje się podobny komunikat z odniesieniem do właściwego temu formularzowi pola.