Przejdź do głównej zawartości

Okno e-Formularza

Warto wiedieć

Okno modułu e-Formularzy otwierane jest zawsze w kontekście wybranej w programie źródłowym deklaracji lub formularza. Z interfejsu nie można zmienić rodzaju formularza. Aby to wykonać należy zamknąć otwarty moduł e-F i wybrać w programie źródłowym inny rodzaj deklaracji.

Okno modułu składa się z czterech części. Poniżej przykładowy widok formularza PIT-36(26) w sekcji Odliczenia od dochodu / zwolnienie:

Przykładowy widok okna e-Formularza

Sekcje okna:

  • Główne menu - widoczne w górnej części okna.
  • Drzewko wyboru sekcji e-Formularza oraz załączników - lewa, środkowa sekcja.
  • Zawartość e-Formularza - prawa, środkowa sekcja. Po wybraniu sekcji na drzewie po lewej stronie, po prawej stronie zostanie wyświetlona zawartość sekcji.
  • Sekcja informacyjna e-Formularza - w dolnej części, poniżej zawartości formularza.

Poniżej omówiono każdą z powyższych sekcji.

Główne menu

Główne menu modułu e-Formularzy w systemie Wapro składa się z kilku podstawowych poleceń:

  • Zapisz - polecenie zapisuje utworzony formularza wraz z danymi w bazie danych programu źródłowego.

  • Zweryfikuj - polecenie uruchamia walidację zgodności ze schematem XSD.

  • Drukuj - polecenie drukuj uruchamia moduł drukowania, w którym możliwe jest użycie poleceń:

    • Zapisz - zapisywanie podglądu wydruku w plikach PDF,
    • Drukuj - drukowanie e-Formularza w postaci graficznej,
    • Poprzednia - nawigowanie pomiędzy stronami formularza,
    • Następna - nawigowanie pomiędzy stronami formularza,
    • Pomniejsz, Powiększ - zmiana rozmiaru,
  • Powiększenie - zmienianie wyświetlanego rozmiaru strony, pozwala zmienić rozmiar w określonej proporcji do rozmiaru oryginalnego.

  • Kwoty składowe pozycji - jeżeli polecenie jest dostępne, umożliwia uruchomienie formularza do wpisywania kwot składowych pozycji dla każdego pola, które można wypełniać ręcznie. Po włączeniu opcji, przy każdej możliwej pozycji wyświetlone zostaną przyciski oznaczone taką samą ikoną, jak polecenie menu, na przykład:

    Przykładowy widok formularza po uruchomieniu polecenia "Kwoty składowe pozycji"

    Po przyciśnięciu przycisku Alt text, znajdującego się po prawej stronie wybranej pozycji, na ekranie pojawi się formularz:

    Formularz umożliwiający wpisywanie kwot składowych pozycji

    Po przyciśnięciu na formularzu przycisku Zamknij, kwota podsumowania zostanie wpisana do pozycji formularza, a kwoty składowe zostaną zapisane. Po przyciśnięciu przycisku Ikona - Formularz, zarówno w menu, jak i na e-Formularzu, obok edytowanej pozycji, przycisk zmieni wygląd na: Ikona - Formularz ok.

    Uwaga

    Ponowne przyciśnięcie przycisku wyłączy opcję formularzy kwot składowych odpowiednio w całym formularzu lub przy wybranej pozycji, co spowoduje utracenie zapisanych w formularzach informacji. Przed usunięciem danych wyświetlony zostanie stosowny komunikat.

  • Aktualizuj dane źródłowe - przyciśnięcie przycisku powoduje ponowne pobranie danych z bazy danych. Kwoty dodane ręcznie pozostaną niezmienione.

  • Restart formularza - przyciśnięcie przycisku powoduje ponowne załadowanie formularza. Wszystkie dane dodane ręcznie zostaną usunięte, a następnie pobrane zostaną dane z bazy danych. Uruchomiony zostanie ponownie czysty formularz wypełniony wyłącznie danymi pobranymi ponownie z bazy danych.

  • Zakończ - zamyka okno modułu e-F.

Drzewo wyboru sekcji formularza

Drzewo wyboru sekcji formularza składa się dwóch części:

  • górnej - umożliwiającej wybór sekcji formularza,
  • dolnej - umożliwiającej dodawanie i usuwanie załączników formularza.

Górna część drzewa wybór sekcji formularza

Poza możliwością wyboru sekcji, która zostanie wyświetlona w części roboczej formularza, po lewej stronie opisów mogą pojawić się przyciski:

  • Przycisk - dodanie sekcji opcjonalnej - dodawanie opcjonalnej sekcji,

  • Przycisk - usuwanie sekcji opcjonalnej - usuwanie opcjonalnej sekcji formularza. Dla przykładu w e-formularzu PIT-36 opcjonalną sekcją jest sekcja małżonek:

    PIT-36 - Opcjonalna sekcja "Małżonek"

Po przyciśnięciu przycisku Dodaj do formularza dodana zostanie nowa sekcja. Widok poniżej:

PIT-36 - Dodana, opcjonalna sekcja "Małżonek"

Na zakończenie operacji przycisk Przycisk - dodaj zmienił wygląd na Przycisk usuń.

Uwaga

Ponowne przyciśnięcie przycisku, obecnie oznaczonego jako Przycisk - usuń usunie sekcję opcjonalną, razem z zapisanymi w niej danymi i informacjami.

Poza możliwością wyboru sekcji formularza oraz możliwością dodawania opcjonalnych sekcji formularza, po prawej stronie każdej gałęzi drzewa mogą pojawiać przyciski oznaczone ikonami:

  • Przycisk - informacja - informacja dotycząca gałęzi drzewa,
  • Przycisk - ostrzeżenie - ostrzeżenie informujące o wystąpieniu błędu lub braku wymaganych danych w oznaczonej sekcji,

Po przyciśnięciu oznaczonych powyższymi ikonami przycisków na ekranie wyświetlona zostanie stosowna informacja. Przykładowo po przyciśnięciu przycisku ostrzeżenia, na ekranie pojawi się informacja:

Przykładowe ostrzeżenie

Po przyciśnięciu wyświetlonego linku okno komunikatu zostanie zamknięte, a kursor zostanie przeniesiony do pozycji, której dotyczył komunikat, umożliwiając proste uzupełnienie danych lub poprawienie błędu.

Dodawanie załączników

Dolna część wyboru sekcji formularza umożliwia dodawanie lub usuwanie utworzonych wcześniej załączników. Służą do tego przyciski:

  • Przycisk - dodaj załącznik - dodaj załącznik.
  • Przycisk - usuń załącznik - usuń załącznik.

Po przyciśnięciu przycisku Przycisk - dodaj załącznik, znajdującego się po lewej stronie wybranego załącznika dodany zostanie załącznik do formularza. Załączniki otwierane są w niezależnych od formularza oknach. Na przykładzie poniżej zaprezentowane są niezależne okna obu formularzy wyświetlone jednocześnie.

Przykład - niezależne okna formularzy

Warto wiedzieć

Taki system pozwala użytkownikom posiadającemu dwa lub trzy monitory, bardzo wygodnie pracować z formularzem. Wyświetlone okna są zsynchronizowane, co znaczy, że wprowadzając zmiany w wybranym załączniku, od razu widoczne są one w głównym formularzu.

Po dodaniu wielu załączników jednego rodzaju, dodawane są one do listy, na przykład:

PIT-36(26) - lista dodanych załączników

Po wybraniu za pomocą przycisku myszy danego załącznika nastąpi przeniesienie na wybrany formularz.

Uwaga

Przyciśnięcie przycisku Przycisk - usuń po lewej stronie nazwy dodanego wcześniej formularza spowoduje jego usunięcie. Razem z załącznikiem usunięte zostaną dane.

Podczas pracy na jednym monitorze, aby powrócić na główny formularz, należy przycisnąć polecenie Powrót do deklaracji. Na poniższym przykładzie zaznaczone czerwonym prostokątem:

Powrót do formularza głównego z formularza załącznika

Zawartość formularza

  • Zawartość merytoryczna e-Formularza, z której dane zostaną zapisane w utworzonym dokumencie elektronicznym w postaci pliku XML znajduje się w środkowej sekcji, po prawej stronie, obok drzewa wyboru. Wielkość powierzchni roboczej można dowolnie dostosować do wielkości monitora oraz jego rozdzielczości. Na obrazie poniżej dwoma strzałkami wskazane są linie podziału sekcji e-formularza. "Łapiąc myszką" linię oznaczoną:

    • granatową strzałką - można zmieniać szerokość powierzchni roboczej;
    • czerwoną strzałką - można zmieniać wysokość powierzchni roboczej;

    Zmiana powierzchni roboczej e-formularza

W zależności od rodzaju formularza oraz wybranej sekcji wygląd tej sekcji zmienia się, ale w większości przypadków jest zbliżony do wyglądu odpowiedniej sekcji wzoru graficznego publikowanego w formacie PDF, jak w poniższym porówaniu.

  • PIT-36(26) - fragment wzoru graficznego z pliku PDF:

PIT-36(26) - fragment wzoru graficznego z pliku PDF

  • PIT-36(26) - oznaczenia kolorami różnych rodzajów pól formularza:

PIT-36(26) - oznaczenia kolorami różnych rodzajów pól formularza

Podstawowa różnicą wynika z dodatkowego oznaczenia kolorami pól różnego typu. Legenda znajduje się w zakładce Objaśnienia w sekcji szczegółów - widoczna na przykładzie powyżej. Ponadto:

  • Dodatkowe opisy sekcji formularza oraz poszczególnych pozycji, które na wzorze w formacie PDF są widoczne bezpośrednio na podglądzie lub wydruku, dla sekcji na e-Formularzu, wyświetlane są bezpośrednio na formularzu, dla poszczególnych pozycji, wyświetlane są po wskazaniu ich myszą lub z zakładce Opis pozycji w sekcji szczegółów.

  • Niektóre z objaśnień znajdujących się na wzorach papierowych, na e-Formularzu wyświetlane są lub w sekcji roboczej po wskazaniu głównej gałęzi drzewa wyboru, lub po kliknięciu odpowiednich linków w części roboczej e-Formularza.

  • Dodatkowo, dla ułatwienia pracy z e-Formularzami, w miejscach, gdzie znajdują się odwołania do przepisów na e-Formularzu znajdują się linki do nich. Na przykład:

    PIT-36(26) - linki do przytoczonych przepisów

Podczas pracy w przestrzeni roboczej formularza po prawej stronie niektórych pozycji pojawiają się przyciski oznaczone symbolami graficznymi:

  • Przycisk - formularz / Przycisk - formularz ok - Uruchom formularz dodawania kwot składowych pozycji / Wyłącz formularz dodawania kwot składowych pozycji.

    Podpowiedź

    Przycisk - formularz ok - ikona informuje o zapisanych w formularzu kwotach składowych. Przyciśnięcie jej spowoduje usunięcie dodanych ręcznie kwot.

    Przycisk może pojawić się w poniżej omówionych miejscach:

    • Po prawej stronie niektórych pól obliczeniowych, poza pobraniem danych z załącznika, możliwe jest dodanie dodatkowych kwot. W takim przypadku w nagłówku formularza widoczna będzie pobrana z załącznika kwota, a poniżej będzie można dodać dowolną liczbę pozycji, które będą podsumowane i wstawione do pola formularza. Na przykład:

    PIT-36(26) - linki do przytoczonych przepisów

    Widoczny na powyżyszym przykadzie przycisk oznaczony Przycisk - dodaj służy do dodawania nowej pozycji, a przyciski oznaczone Przycisk - usuń do usuwania dodanej wcześniej pozycji.

    • Po prawej stronie pól przeznaczonych do wpisywania kwot ręcznie. Jeżeli w głównym menu dostępne jest polecenie Kwoty składowe pozycji i polecenie jest włączone, to formularz umożliwia wpisanie i zapisanie kwot składowych, które jako suma wstawiane są w konkretne pozycje formularza.
  • Przycisk - włącz obliczenia / Przycisk - wyłącz obliczenia - Włącz / Wyłącz obliczenia automatyczne - przycisk pojawia się po prawej stronie pozycji obliczeniowych.

Sekcja informacyjna

Sekcja informacyjna znajduje się w dolnej części okna e-Formularza, poniżej obszaru roboczego zawierającego zawartość e-Formularza i przeznaczona jest do wyświetlania różnych informacji dotyczących wybranych pozycji e-Formularza. Sekcja składa się z kilku zakładek, które wyświetlane sa w kontekście wybranego pola. W sekcji dostępne są zakładki:

  • Opis pozycji,
  • Lista błędów,
  • Lista informacji - jest wyświetlana, jeżeli w formularzu występują tego typu komunikaty,
  • Kwoty składowe algorytmu - widoczna tylko po wybraniu pól obliczeniowych,
  • Objaśnienia.

Wymienine pozcje zosaną omówione w poniższych rozdziałach.

Zakładka - Opis pozycji

W zakładce wyświetlane są przede wszystkim opisy wybranej na e-Formularzu pozycji.

Zakładka "Opis pozycji" - przykład 1

Jeżeli dostępne są dodatkowe wyjaśnienia, również treść tekstowa, to zakładka przedsawia się jak poniżej.

Zakładka "Opis pozycji" - przykład 2

Podpowiedź

Dodatkowe wyjaśnienia do pól wyświetlane są również po ustawieniu wskaźnika myszy na interesującym polu.

Zakładka - Lista błędów, lista informacji

Zakładki Lista błędów oraz Lista informacji pełnią podobną rolę. Wyświetlają komunikaty procedur sprawdzających. Różnica polega na tym, że błędy trzeba poprawić, natomiast informacje są pozostawione do decyzji użytkownika. Poniżej przykład zakładki Lista błędów:

Zakładka "Lista błędów" - przykład

Wyświetlona lista błędów składa się z dwóch elementów. Po lewej stronie listy wyświetlone są pozycje, w których wystąpił błąd, a po prawej komunikat błędu.

Podpowiedź

Po kliknięciu na link z nazwą pozycji, w której jest błąd, kursor oraz fokus zostanie wstawiony w wybrane pole.

Zakładka - Kwoty składowe algorytmu

Zakładka kwoty składowe algorytmu wyświetlana jest tylko po wskazaniu pola obliczeniowego. Na zakładce zostaną wyświetlone z opisami, wszystkie kwoty, które biorą udział w obliczeniu kwoty wyświetlonej w wybranej pozycji. Przykład poniżej.

Zakładka "Kwoty składowe pozycji" - przykład

Zakładka - Objaśnienia

Zakładka Objaśnienia wyświetla stałą zawartość, legendę użytych kolorów do oznaczenia różnego rodzaju pól.

Zakładka "Objaśnienia" - przykład