Kategoria artykułu
  Wyszukiwana fraza

  Jak przygotować firmę na split payment? Zobacz porady eksperta!

  Zobacz nagranie przygotowane przez eksperta i dowiedz się, jak przygotować firmę na split payment!  Prawo przedsiębiorców zastąpiło ustawę O swobodzie działalności gospodarczej

  Prawo przedsiębiorców – ustawa uchwalona 6 marca 2018 regulująca podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Polski, prawa i obowiązki przedsiębiorców oraz związane z tym zadania organów władzy publicznej.  VAT split payment
  Nowe przepisy zaczną obowiązywać przedsiębiorców już od 1 lipca 2018 roku!

  Podzielona płatność podatku VAT, czyli tzw. split payment, już niedługo zacznie obowiązywać polskich przedsiębiorców. Płatność za towary oraz usługi będzie wówczas mogła zostać zrealizowana na dwa odrębne rachunki: wartość netto zakupu będzie płacona na rachunek bankowy dostawcy, natomiast wartość VAT będzie płacona na specjalne konto dostawcy - rachunek VAT, które bezpłatnie będzie prowadzić dla niego bank. Według projektu, split payment ma być na razie dobrowolny, czyli o jego zastosowaniu będą decydować kupujący.  Jak poprawnie rozliczać czas pracy po wejściu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta?

  Ustawa z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta nakłada na przedsiębiorców zmianę m.in. w zakresie kalkulacji czasu zatrudnionych w handlu pracowników. Zgodnie z nowymi przepisami niedziela jest dla ww. osób dniem wolnym od pracy, zaś ustawowy moment, w którym rozpoczyna się czas pracy w niedzielę, uległ przesunięciu.
  Zmiany zaczęły obowiązywać polskie firmy 1 marca 2018 roku.  Przygotuj firmę do RODO z oprogramowaniem Asseco WAPRO

  Już w dniu 25 maja 2018 roku wejdzie w życie rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych, w skrócie określane jako RODO. Znowelizowane przepisy zmienią sposób podejścia do ochrony danych osobowych. Przedsiębiorstwa przetwarzające dane osobowe będą miały obowiązek dokonywania samodzielnej oceny ryzyka naruszenia bezpieczeństwa tych danych i odpowiedniego dostosowania do niego swojej polityki zarządzania przetwarzaniem danych osobowych.  Nowy zakres JPK dla firm MSP już od lipca 2018 – przygotuj się na zmiany!

  Już od 1 lipca tego roku Urzędy Skarbowe będą miały prawo wezwać małych i średnich przedsiębiorców do przesłania na żądanie danych dotyczących wszystkich struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego. Takie wezwanie może zostać zgłoszone m.in. na potrzeby przeprowadzanej kontroli skarbowej, podatkowej czy krzyżowej. JPK nie jest w tym przypadku jednak nowością dla firm z segmentu MSP, które od ponad roku już mają obowiązek przesyłania co miesiąc danych w postaci elektronicznej, dotyczących struktury VAT JPK.


   

  Oferujemy 7 linii produktowych
  dostosowanych do Twoich potrzeb

  Pobierz demo Kup Pobierz aktualizacje