Pytania i odpowiedzi

MS01-001

W jakich wersjach jest oferowany SQL Server 2012 i czym te wersje się różnią?

SQL Server 2012 jest oferowany dla oprogramowania Asseco WAPRO w trzech wersjach:

- SQL Express 2012 - bezpłatna wersja oprogramowania bazodanowego SQL Server przeznaczona do obsługi małych baz danych.
- Standard Edition (licencje na rdzeń lub Server + CAL) – edycja oferująca podstawowe funkcjonalności obsługi baz danych, raportów i analiz.
- Enterprise Edition (licencje na rdzeń) – najbardziej rozbudowana edycja do obsługi aplikacji o znaczeniu krytycznym oraz do dużych magazynów danych.


ZOBACZ WIĘCEJ
MS01-002

W jakich wersjach jest oferowany SQL Server 2008 R2 i czym te wersje się różnią?

SQL Server 2008 R2 jest oferowany dla oprogramowania Asseco WAPRO w dwóch wersjach:

- Enterprise Edition (licencje Server + CAL, Per Processor)
- Standard Edition (licencje Server + CAL, Per Processor)


ZOBACZ WIĘCEJ
MS01-003

Na czym polega licencjonowanie w modelu serwer + CAL

Licencjonowanie w modelu serwer + CAL W przypadku licencjonowania SQL Server w modelu serwer + CAL należy zakupić :

• licencję serwerową dla serwera, na którym będzie uruchamiane oprogramowanie SQL Server oraz
 o licencje dostępowe CAL (Client Access License) dla każdego urządzania (licencje CAL na urządzenie)
lub
 o licencje dostępowe CAL dla każdego użytkownika (licencje CAL na użytkownika) uzyskującego dostęp lub korzystającego z usług lub funkcjonalności SQL Server albo z dowolnego jego składnika.

Wybór tego modelu licencjonowania jest najbardziej opłacalny w przypadku gdy można policzyć użytkowników lub urządzenia łączące się do bazy danych oraz ich liczba jest na tyle niska, że koszt jest mniejszy niż przy wyborze modelu licencjonowania na rdzeń (lub na procesor wybierając wersję SQL 2008 R2).

Licencje dostępowe mogą być na nazwane urządzenie lub na nazwanego użytkownika.

Licencja dostępowa CAL:
• nie jest oprogramowaniem — jest to dokument prawny, zezwalający urządzeniom lub użytkownikom na dostęp do serwera.
• pojedyncza licencja dostępowa CAL na urządzenie oznacza przyznanie praw dostępu z jednego urządzenia do wielu serwerów.
• pojedyncza licencja dostępowa CAL dla użytkownika oznacza przyznanie jednemu użytkownikowi praw dostępu do wielu serwerów.
• licencje dostępowe CAL w wersji wyższej pozwalają na korzystanie z usług serwera w wersji niższej, ale nie odwrotnie. Na przykład: aby uzyskać dostęp do serwera SQL Server 2008 R2, użytkownik musi posiadać licencję SQL CAL w wersji 2008 R2 lub w wersji 2012.
• Stosowanie sprzętu lub oprogramowania zmniejszającego liczbę urządzeń lub użytkowników uzyskujących bezpośredni dostęp do oprogramowania (techniki multipleksowania i poolingu) nie powoduje zmniejszenia wymaganej liczby potrzebnych licencji dostępowych CAL.


MS01-004

Czym się różni Licencja dostępowa CAL na urządzenie i na użytkownika?

Licencja dostępowa CAL na urządzenie :
• jest wymagana dla każdego urządzenia (komputera, terminala, urządzenia PDA, telefonu komórkowego itp.) uzyskującego dostęp lub korzystającego z usług lub funkcjonalności serwera Microsoft SQL Server.
• jest najbardziej ekonomiczna w sytuacji, gdy poszczególne urządzenia są wykorzys¬tywane przez wielu użytkowników (na przykład w centrach obsługi klientów).


Licencja dostępowa CAL dla użytkownika:
• jest wymagana dla każdego użytkownika (pracownika, klienta, partnera itd.) uzyskującego dostęp lub korzystającego z usług lub funkcjonalności którejkolwiek wersji serwera Microsoft SQL Server.
• jest najbardziej ekonomiczna w sytuacji, gdy poszczególni użytkownicy korzystają z wielu urządzeń (na przykład z komputera, notebooka, urządzenia PDA itd.).


KW08-001

Podczas dodawania firmy w udziałach (remanentach) dodaję do kartoteki właściciela firmy, a po zapisaniu znika z kartoteki.

Podczas dodawania firmy, wchodzę do udziałów (remanentów) i próbuję dopisać właściciela firmy. Dodaję do kartoteki i po zapisaniu go znika z kartoteki.

Dzieje się tak w sytuacji gdy nie został jeszcze dodany udział do firmy za pomocą remanentu, a na formatce wyboru udziałowców jest zaznaczona opcja Tylko dla aktualnej firmy. Należy wyłączyć ten checbox.


KD03-001

Jak prawidłowo skonfigurować program do współpracy z drukarką laserową/atramentową?

W Konfiguracja -> Wydruki należy ustawić:

  • Polskie litery: Mazovia
  • Typ drukarki: Wydruk w MS Windows
  • Urządzenie: MSWIN
Drukarka musi być ustawiona, jako domyślna w systemie Windows. W przypadku drukarek laserowych należy zainstalować sterownik obsługujący PCL-5.


 

Oferujemy 7 linii produktowych
dostosowanych do Twoich potrzeb

Pobierz demo Kup Pobierz aktualizacje