Przejdź do głównej zawartości

Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc lub kwartał

W celu obliczenia zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc lub kwartał należy będąc w kontekście udziałowca wybrać z menu opcję „Formularz zaliczki na podatek dochodowy”. Po wybraniu opcji nastąpi wyliczenie lub przywołanie okna obliczonego uprzednio podatku za aktualny okres.

Zestawienie dochodów udziałowca w poszczególnych miesiącach

Program Wapro Kaper Księga podatkowa wyposażony został w możliwość tworzenia zestawienia dochodów udziałowca w poszczególnych miesiącach. Wygenerowanie tej struktury odbywa się poprzez wybór z menu udziałowca pozycji Zestawienie dochodu w miesiącach. Uruchomienie tej opcji powoduje wyświetlenie na ekranie zestawienia jak na poniższym rysunku:

WAPRO Kaper. Podgląd fragmentu zestawienia dochodów udziałowca w poszczególnych miesiącach

Zestawienie zawiera sumaryczne dane z wszystkich działalności danego udziałowca (najmu i prowadzonych w oparciu o księgę) z uwzględnieniem udziałów w poszczególnych działalnościach oraz zmian kwot remanentów. Tworzone jest zawsze od początku roku do miesiąca aktualnego włącznie.

Ulga na złe długi zg. z art. 26i ustawy o pdof

Uwaga

Dotyczy programu w wariantach PRESTIŻ oraz BIURO.

W programie WAPRO Kaper dostępna jest funkcjonalność naliczania ulgi na zle długi zgodnie z art. 26i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polegającą na automatycznym podwyższaniu lub obniżaniu podstawy opodatkowania udziałowca. Opcja ta jest aktywna począwszy od rozliczenia zaliczki podatku dochodowego za październik 2021.

Konfigurowanie działania tej funkcji należy rozpocząć od uzupełnienia informacji o stosowaniu tego mechanizmu dla udziałowca. Konfiguracji tej dokonuje się w danych udziałowca na zakładce Ulga na złe długi:

WAPRO Kaper. Okno - Edycja danych udziałowca, aktualizacja okresu stosowania / wyłaczenia art. 26i ust. o pdof

Na zakładce tej należy wprowadzić daty, od których w programie naliczane mają być podwyższenia/obniżenia podstawy opodatkowania dla udziałowca, wynikające z omawianych przepisów.

Uwaga

Przepisy nakładają obowiązek podwyższania podstawy opodatkowania wynikający z nieuregulowanych transakcji zakupu oraz możliwość jej obniżania w przypadku transakcji sprzedaży. Ponieważ jednak specjalne przepisy związane z epidemią COVID-19 wprowadzają możliwość nieuwzględniania podwyższania podstawy opodatkowania dla podmiotów szczególnie dotkniętych skutkami pandemii, program dopuszcza możliwość wyłączania tak mechanizmów obniżania podstawy opodatkowania w związku z nieuregulowaniem wierzytelności jak i jej podwyższania w związku z nieuregulowaniem zobowiązań.

Domyślnie program nie modyfikuje podstawy opodatkowania w związku z przepisami art. 26i ustawy – aby mechanizm ten uruchomić należy wypełnić tabelę pokazaną na powyższym rysunku.

Po skonfigurowaniu działania procedury zmiany podstawy opodatkowania wszystkie zapisy w księdze będą podlegały procedurze „złych długów” pod warunkiem, że:

  • Podlegają rozliczaniu i nie są rozliczone do końca

  • Transakcje są zawarte z kontrahentami krajowymi - co oznacza kod kraju kontrahenta „PL” lub brak kodu kraju kontrahenta

  • Data płatności jest późniejsza niż 1 stycznia 2020

    WAPRO Kaper. Fragment okna dokumentu, opcja: Nie podlega art. 26i pdof

  • Na zapisie księgi nie jest zaznaczone pole zaznaczone na poniższym rysunku

Pole powyższe wyłącza bieżący zapis księgowy z procedur art. 26i ustawy. Opcja ta została wprowadzona aby umożliwić użytkownikowi wyłączenie niektórych szczególnych zapisów z obliczeń zmiany podstawy opodatkowania.

Obliczenia ulgi na złe długi znajdują odzwierciedlenie w formularzu zaliczki na podatek dochodowy, w polach od 32 do 34 (dla formularza ZPIT5)

WAPRO Kaper. Fragment e-Formularza ZPIT-5

I tak:

  • W polu 32a znajduje się kwota zmniejszenia/zwiększenia podstawy opodatkowania przypadające na bieżący okres. Kwota zwiększenia jest dodatnia, kwota zmniejszenia – ujemna.
  • W polu 32b znajduje się kwota zmniejszenia/zwiększenia podstawy opodatkowania możliwa do odliczenia w bieżącym okresie a pochodząca z okresów poprzednich – może się bowiem zdarzyć, że kwota zmniejszenia (co do wartości bezwzględnej) w którymś z poprzednich okresów jest większa od podstawy opodatkowania w polu 31. W tej sytuacji podstawę opodatkowania zmniejsza się do zera, a różnicę między kwotą w polu 31 a wartością bezwzględną pola 32a przenosi się na następne okresy i odlicza w tych, w których podstawa opodatkowania jest odpowiednio wysoka
  • W polu 32 znajduje się suma pól 32a i 32b
  • W polu 33 znajduje się suma pól 31 i 32
  • W polu 34 znajduje się kwota obniżenia podstawy opodatkowania, której nie można było odliczyć w bieżącym okresie ze względu na zbyt niską podstawę opodatkowania – kwota ta przenoszona jest do odliczenia na następne okresy (i pojawia się w późniejszych formularzach zaliczki na podatek dochodowy w polu 32b).

Po zapisaniu formularza zaliczki na podatek dochodowy dostępny jest dla niej dodatkowy raport zawierający zestawienie kwot wpływających na zmniejszenie/zwiększenie podstawy opodatkowania.

WAPRO Kaper. Okno - Wybierz wydruk

Zestawienie to zawiera:

  1. Operacje wpływające na zmniejszenie/zwiększenie podstawy opodatkowania przypadające na bieżący okres
  2. Zmniejszenie podstawy opodatkowania do przeniesienia na następny okres
  3. Kwoty wykorzystane do obniżenia podstawy opodatkowania z poprzednich okresów
Uwaga

Kwoty w powyższym raporcie zapamiętywane są razem z deklaracją.