Definiowanie planu wydatków budżetowych
Aby wprowadzić do systemu budżetowy plan wydatków należy wybrać z głównego menu programu polecenie "Plan finansowy | Wprowadzanie | Wydatki". Na ekranie pojawi się okno przeglądarki "Plan finansowy - wydatki".
Rysunek 1. Okno przeglądarki "Plan finansowy - Wydatki"
![]() |
Zastosowanie klasyfikacji zadaniowej planu finansowego jest opcjonalna. Zależy od ustawienia parametru "Sposób obsługi budżetu" znajdującego się w parametrach pracy firmy. |
Przy użyciu przycisków, znajdujących się po prawej stronie listy planu finansowego, okno przeglądarki umożliwia:
- "Dodaj" [skrót klawiszowy "Ins"] - wprowadzenie planu wydatków wg klasyfikacji tradycyjnej jak i zadaniowej;
- "Popraw" [skrót klawiszowy "F2"] - dokonywanie edycji wprowadzonych wcześniej pozycji planu;
- "Usuń" [skrót klawiszowy "Del"] - usuwanie wprowadzonych wcześniej pozycji planu;
Po przełączeniu, w dolnej części okna, zakładki "2) klasyfikacja zadaniowa" na zakładkę "1) Zmiana planu", okno przeglądarki umożliwia przy przy użyciu widocznych na tej zakładce przycisków:
- "Dodaj" [skrót klawiszowy "Ins"] - wprowadzenie zmiany planu do wskazanej na liście powyżej pozycji;
- "Popraw" [skrót klawiszowy "F2"] - dokonywanie edycji wprowadzonych wcześniej zmiany planu do wskazanej na liście powyżej pozycji;
- "Usuń" [skrót klawiszowy "Del"] - usuwanie wprowadzonych wcześniej pozycji zmiany planu do wskazanej na liście powyżej pozycji;
Dodatkowo, w dolnej części okna, znajduje się przycisk "Drukuj" [skrót klawiszowy "F3"], umożliwiający wydrukowanie wprowadzonego planu finansowego.
W przypadku kiedy wprowadzany plan finansowy składa się z wielu zapisów, w którym może znajdować się wiele wpisów dla jednej pozycji klasyfikacji budżetowej, pomocna może być funkcja wyświetlenia podsumowania dla wskazanej na liście okna przeglądarki pozycji. Aby wyświetlić podsumowanie należy przycisk ikonkę .
Po wciśnięciu ikonki, na ekranie pojawi się formatka z podsumowaniem.
Rysunek 2. Formatka podsumowania wybranej pozycji klasyfikacji tradycyjnej
Korzystając s formatki w trakcie roku obrotowego, podsumowanie uwzględnia również zmiany planu, a zapisy podsumowywane są miesięcznie lub kwartalnie.
Na uwagę zasługuje również ikonka filtra wyświetlanej listy, znajdująca się na górnej belce okna przeglądarki, po prawej stronie (patrz rysunek numer 1). Po przyciśnięciu przycisku ikonki na ekranie pojawi się formatka wyboru pozycji listy.
Rysunek 3. Formatka wyboru pozycji na liście okna przeglądarki planu finansowego
Wprowadzenie nowej pozycji planu finansowego
Po przyciśnięciu przycisku "Dodaj" listy planu [skrót klawiszowy "Ins"], na ekranie pojawi się formatka "Plan finansowy / Dodaj"
Rysunek 4. Formatka "Plan finansowy / Dodaj"
Jak widać na powyższym obrazie, wprowadzenie planu polega na kolejnym wprowadzaniu wartości z równoczesnym deklarowaniem pozycji klasyfikacji tradycyjnej oraz klasyfikacji zadaniowej, których dotyczy planowana kwota. Wprowadzanie kolejnych pozycji wydatków do planu finansowego może odbywać się z równoczesnym:
- wprowadzeniem do bilansu otwarcia;
- utworzeniem odpowiedniego zapisu we wskazanym dokumencie księgowym;
- bez dekretowania na konta księgowe;
Zależy to od wyboru opcji w sekcji "Dekretacja".
![]() |
W przypadku wprowadzania planu finansowego z równoczesnym tworzeniem dekretów we wskazanym dokumencie, najczęściej wszystkie zapisy wprowadza się do jednej noty. W takim przypadku podczas wprowadzania pierwszej pozycji planu, należy wybrać opcję utworzenia nowego dokumentu, a w każdej następnej opcja "Dokument księgowy" powinna być ustawiona na "Dodaj nowe pozycje w wybranym dokumencie". Wybór odpowiedniego dokumentu jest możliwy po przyciśnięciu przycisku ikonki |
Funkcje dodatkowe formatki:
- przycisk ikonka
- zmiana porządku sortowania pozycji klasyfikacji: według kodu <-> według opisu;
- przycisk ikonka
- wyświetla formatkę z opisem wybranej pozycji klasyfikacji;
- przycisk ikonka
- czyści wartości wybranych sekcji pozycji klasyfikacji;