Pytania i odpowiedzi

MS01-003

Na czym polega licencjonowanie w modelu serwer + CAL

Licencjonowanie w modelu serwer + CAL W przypadku licencjonowania SQL Server w modelu serwer + CAL należy zakupić :

• licencję serwerową dla serwera, na którym będzie uruchamiane oprogramowanie SQL Server oraz
 o licencje dostępowe CAL (Client Access License) dla każdego urządzania (licencje CAL na urządzenie)
lub
 o licencje dostępowe CAL dla każdego użytkownika (licencje CAL na użytkownika) uzyskującego dostęp lub korzystającego z usług lub funkcjonalności SQL Server albo z dowolnego jego składnika.

Wybór tego modelu licencjonowania jest najbardziej opłacalny w przypadku gdy można policzyć użytkowników lub urządzenia łączące się do bazy danych oraz ich liczba jest na tyle niska, że koszt jest mniejszy niż przy wyborze modelu licencjonowania na rdzeń (lub na procesor wybierając wersję SQL 2008 R2).

Licencje dostępowe mogą być na nazwane urządzenie lub na nazwanego użytkownika.

Licencja dostępowa CAL:
• nie jest oprogramowaniem — jest to dokument prawny, zezwalający urządzeniom lub użytkownikom na dostęp do serwera.
• pojedyncza licencja dostępowa CAL na urządzenie oznacza przyznanie praw dostępu z jednego urządzenia do wielu serwerów.
• pojedyncza licencja dostępowa CAL dla użytkownika oznacza przyznanie jednemu użytkownikowi praw dostępu do wielu serwerów.
• licencje dostępowe CAL w wersji wyższej pozwalają na korzystanie z usług serwera w wersji niższej, ale nie odwrotnie. Na przykład: aby uzyskać dostęp do serwera SQL Server 2008 R2, użytkownik musi posiadać licencję SQL CAL w wersji 2008 R2 lub w wersji 2012.
• Stosowanie sprzętu lub oprogramowania zmniejszającego liczbę urządzeń lub użytkowników uzyskujących bezpośredni dostęp do oprogramowania (techniki multipleksowania i poolingu) nie powoduje zmniejszenia wymaganej liczby potrzebnych licencji dostępowych CAL.


  • 1
 

Oferujemy 7 linii produktowych
dostosowanych do Twoich potrzeb

Pobierz demo Kup Pobierz aktualizacje